Špek z oblasti jižního Tyrolska je v podstatě libové sušené maso. Je pravým skvostem tamní kulinářské kuchyně, neboť je lahodnější, jemnější a v chuti vyváženější než severské uzené šunky, současně ale výraznější než nasládlé syrové šunky z oblasti Středozemního moře. Z každodenního masového pokrmu na sedláckém stole podnikl špek z Jižního Tyrolska svou triumfální cestu do celého světa.
Již naši prapředci v dobách prehistorických uchovávali maso ulovené zvěře v kouři ohniště, aby se zabránilo příliš rychlému zkažení. Solení a uzení tedy patří k nejstarším konzervačním metodám. K obzvláště rychlému a rozsáhlému rozšíření výroby špeku došlo především během třicetileté války. Sedláci věšeli maso do krbů, aby je ochránili před válečnými loupežníky a potulnými lupiči.
Právě nakládáním do soli (solením), uzením a sušením na vzduchu se podařilo maso uchovávat po delší dobu.
Pravý jihotyrolský špek je nefalšovaný přírodní produkt s vyváženým množstvím nutričních hodnot. Správně skladovaný, se správným podílem červeného libového a bílého tučného masa, je základem jihotyrolské gastronomie. Jeho prospěšnost zcela odpovídá směrnicím moderní výživy a díky jeho všestrannému využití přináší rozmanitost chutí do každé kuchyně.
Jedinečná chuťová charakteristika jihotyrolského špeku je výsledkem specifického klimatu jižní části Alp a tradičního výrobního procesu, který představuje lehké uzení, šetrné zacházení se solí (pod 5 % ve finálním produktu) a dlouhou dobu zrání (22 týdnů) na čistém vzduchu zdejších horských údolí.
Nanejvýš rozmanitá a regionálně velmi rozdílná je paleta koření, která je součástí tradiční výroby špeku. Patří sem jalovec, česnek, pepř, bobkový list, majoránka a nové koření. Na zjemnění a doladění chuti se pak příležitostně přidává také pálenka nebo víno a různé další druhy koření.
Špek potřebuje tmu, chlad, sucho a vzduch. Není-li k dispozici žádná místnost pro uchovávání špeku, může jako náhrada posloužit lednička. Ideální je jednotlivé kousky špeku zabalit do pečicího papíru. Tak může být špek uchováván, aniž by v lednici zabíral příliš místa.
Aby špek mohl dýchat a optimálně rozvinout svou chuť, měl by ležet přibližně hodinu před konzumací při pokojové teplotě. V restauracích bývá špek servírován ve formě tenoučkých plátků, které může vyrobit pouze kráječ. Zastánci klasické kuchyně sázejí na tradiční ruční postup, při kterém se špek krájí ostrým kuchyňským nožem na 1 až 3 mm tenké plátky, případně na kostky, tyčinky či podlouhlé proužky.
Je věc vkusu, zdali upřednostníte elegantní variantu bez kořeněné krusty. Pokud ji tam však necháte, vychutnáte si špek na tradiční, o něco kořeněnější způsob.
Zásadní význam na chuť špeku má proces, kdy se na povrchu tvoří jemná vrstva skládající se z různých druhů plísní (podobně jako na některých druzích sýra). Ta tvoří přirozenou bariéru, která garantuje vznik suchého okraje, zajišťuje rovnoměrné zrání šunky uvnitř a završuje silné chuťové známky uzení a koření.
Kousek Jižního Tyrolska jsme přenesli k nám do Havířova. Stavte se do PASTA&CAFÉ ROMANA ochutnat něco z nabídky kvalitních jihotyrolských delikates.