Blog

Co jste nevěděli o černém bezu, část 2: plod

22. 9. 2017 / Aktuality

Měsíc se s měsícem sešel a „Šeříková stařenka“ přeměnila své bílé květy v temně modré kuličky. Bezinky, jak se plodům černého bezu říká, to je zdraví ve své nejčistší formě, ale cesta k němu není jednoduchá.

Šalvěj: síla babského ucha aneb Co Saxana nevěděla

7. 9. 2017 / Aktuality

Všelék, ale i významné koření nebo součást kosmetických přípravků či parfémů, to vše je rostlina s krásným názvem šalvěj a ne až tak krásným lidovým pojmenováním babské ucho. Sílu jejích účinků oceníte v létě i v zimě.

Měsíček lékařský: když květy chutnají i léčí

24. 8. 2017 / Aktuality

Jíst květy? Pro mnoho lidí naprosto nepředstavitelná aktivita, pro některé představa možná ještě horší než jíst třeba hmyz. A přitom mezi bylinami existuje mnoho takových, jejichž květy jsou nejen jedlé, ale dokonce přímo zdraví prospěšné. Měsíček lékařský je jednou z nich. Lidem přináší kouzlo lásky a je to lék na všechny možné rány.

Listy maliníku a ostružiníku: lékárna na vaší zahradě

4. 7. 2017 / Aktuality

Když se řekne malina nebo ostružina, zřejmě každý si hned vybaví charakteristické bobulky slepené z hromádky malých kuliček. O tom, že jsou plné vitaminů a dalších člověku prospěšných látek, ostatně jako snad každé ovoce, nikoho přesvědčovat nemusíme. Než se ale keříky obsypou žlutými, rudými nebo tmavě modrými drahokamy, můžete si natrhat listí. Možná vás překvapí, na co všechno je dobré. Listy maliníku a ostružiníku jsou doslova malou lékárnou přímo z vaší zahrady.

Příbuzný růže aneb Přes trny k pokladům

Maliník obecný neboli maliník ostružiník je keř evropského a asijského původu, postupem ...

Reportáž TV POLAR

9. 6. 2017 / Aktuality

TV POLAR natáčela otevření PASTA ROMANA

Televize Polar se zastavila do PASTA ROMANA, aby se podívala do kuchyně, vyzkoušela naše jídlo a pobavila se s námi o našich plánech a pohledu na gastronomii. Jsme moc rádi, že si na nás lidé z Polaru udělali čas a dorazili do Havířova. Pár slov o našem konceptu prozradí paní jednatelka Romana Bartschová a doplní ji šéfkuchař Ondra Zabawský, který vám doporučí to nejlepší, co naše kuchyně nabízí. 

Celý článek a videoreportáž najdete tady: http://bit.ly/2r1TOKf

 

 

 

 

Co jste nevěděli o černém bezu, část 1: květ

31. 5. 2017 / Aktuality

V lidovém léčitelství má černý bez staletou tradici. Na rozdíl od spousty jiných bylin jsou použitelné všechny jeho části, tedy listy, květy, plody, kůra i kořeny. Může tak být právem označen jako nejcennější dřevina našich předků. Před heřmánkem smekni, před bezem klekni, praví staré rčení. A „Šeříková stařenka“ nás léčí ve spánku, jak můžeme číst v následujícím příběhu.

Pohádka o „Šeříkové stařence“

Malý chlapec vzdorující počínajícímu nachlazení seděl zabalený v teplé dece ve své postýlce a v rukách držel šálek šeříkového čaje. Na komodě stála konvice s horkým nápojem a vystupovala z ní pár...

Napsal o nás Patriot

31. 5. 2017 / Aktuality

Magazín Patriot mapuje dění v našem krásném regionu. Zajímá se o kulturu, aktuální dění a také gastronomické novinky. Jsme velmi rádi, že si stihli všimnout za tak krátkou dobu našeho provozu i nás a zastavili se udělat si pár fotek a poznámek z rozhovoru s námi. 

Patriot o nás:

PASTA & CAFÉ ROMANA je nová stylová restaurace na okraji Havířova. Otevřena byla teprve nedávno, ale promítají se zde dlouholeté zkušenosti personálu s přirozenou gastronomií, podpořené chutí a energií čerstvých bylinek a dalších surovin.

Příběh restaurantu PASTA & CAFÉ ROMANA začal v zahradách, loukách a sadech, kam ...

Rebarbora neboli reveň

26. 5. 2017 / Aktuality

Rebarbora neboli reveň: 7 otázek na tělo

Zdravá i nebezpečná. Posel blížícího se léta. Dříve téměř plevel, dnes vzácnost. Komplikovaná, ale těm, kdo jí věnují dostatek času a trpělivosti, se odmění vrchovatými doušky vitamínů a síly. To všechno je reveň, v našich končinách známá rovněž pod jménem rebarbora. Dobrá služka, ale špatná paní.

Kde se vzala? Tu se vzala?

O rebarboře se zmiňují už staří Tibeťané v dobách někdy kolem roku 2700 před naším letopočtem. Jako himálajský lék se reveň rozšířila do Číny, kde se stala (a dodnes je) součástí tradiční medicíny coby zdroj vitality. V 16. století s...

Jak na kávu alternativně

8. 5. 2017 / Aktuality

Připravit kávu, to dříve znamenalo ono staré známé „postavit na kafe“. Tedy nalít vodu do konvice, nechat ji projít varem a zalít jí lžičku nebo dvě mletého „standardu“, případně rozpustných granulek. Káva je ovšem snad nejoblíbenějším nápojem na celém světě. Jako taková se tedy v každém koutu planety připravuje trochu jinak. Cíl každého způsobu přípravy je ale vždy stejný – káva musí chutnat. V PASTA & CAFÉ ROMANA jsme si oblíbili tyto čtyři způsoby, které nám chutnají nejvíce.

Podívejte se, jak jsme otevírali

2. 5. 2017 / Aktuality

V úterý 2. května nastal onen dlouho očekávaný den, kdy se PASTA & CAFÉ ROMANA otevřela veřejnosti. Počasí nám sice moc nepřálo, ale o návštěvníky nakonec nebyla nouze.